برگزاری کلاس های یوگا در کلینیک ورزش

مراقبت کامل از بیمار و کنترل دیابت تنها روش درمانی فعلی برای دیابت است. پیروی از رژیم غذایی صحیح ، ورزش منظم ، مثبت گرایی، داشتن زندگی بدون عجله
و حرکت های هماهنگ در یوگا با آساناها، پرانایاها و مدیتیشن راه خوبی برای رسیدن به سلامت جسمی و روحی است.
مدتی است یوگا به عنوان یک درمان مکمل برای درمان بیماری دیابت توسط افراد با متخصص در این رشته معرفی شده است. یوگا با کمک به افزایش قدرت سیستم ایمنی، بهبود گردش خون و بهبود جریان انرژی حیاتی یا پرانا در ارگانهای داخلی بدن، به فرد دیابتی کمک می کند. از سوی دیگر با کمک یوگا میتوان از ترشح هورمونهای استرس که بر اثر تغذیۀ ناصحیح و شیوۀ زندگی پر فشار فعلی و نحوۀ تفکر منفی گرایانه افزایش می یابد، جلوگیری کنیم. از این رو کلاس های آموزش یوگا طبق پیشرفته ترین و به روز ترین پروتکل های دنیا در کلینیک ورزش این مرکز راه اندازی شده است.

تأثیر آساناها بر مقدار قند خون
ورزش یوگا سبب افزایش جذب گلوکز اضافۀ خون توسط ماهیچه ها می شود و بنابراین در کاهش مقدار قند خون موثر است. همچنین انجام حرکات یوگا سبب بهبود عملکرد غدد پانکراس و کبد می شود. این دو غده در تنظیم مقدار قند خون موثرند. انجام آساناها به بازسازی و تولید مجدد سلولهای پانکراس کمک می کنند و از این طریق سبب افزایش ترشح انسولین می گردند.
آساناها شامل ورزش های ریلکسیشن (نقش کلیدی در سلامت وعملکرد اندام های داخلی بدن دارد) می باشند.
تمرینات یوگا ممکن است تنها نوعی از ورزش باشد که انسان را با روح خود آشنا می کند. در کلام مربیان یوگا و مدیتیتورها نگرش مثبتی به زندگی وجود دارد، که همین نگرش مثبت باعث اشاعۀ سلامت و انرژی مثبت در افراد می شود.درک عمیق از یوگا باعث رشد باطنی فرد شده و فرد به درون خود بیشتر توجه می کند و همین موضوع سبب تغییر محور زندگی ما به سمت تعادل و ثبات درونی و واقعی می شود. هنگامیکه آرامش وجود فرد را در بر گیرد، فعالیت تمام اجزاء بدن هماهنگ شده و فرد علائم سلامتی را در خود احساس می کند.
نتایج انجام آساناها زمانی بهتر هویدا می شود که بدون هیچگونه اجباری و بصورت نرم و آسان انجام شود و ایده آل آن زمانی است که حرکت ها بسیار نرم و هماهنگ بدون هیچگونه زور و تقلای اضافی صورت گیرد و به قول یکی از مربیان یوگا(Deepak chopra) :

  • گیاه برای سبز شدن نمی جنگد، فقط سبز می شود.
  • ماهی برای شنا کردن تقلا نمی کند، فقط شنا می کند.
  • گل برای روئیدن تقلا نمی کند، شکفته می شود.
  • پرنده برای پرواز کردن تقلا نمی کند، بسادگی پرواز می کند.

حالت طبیعی در تمرینات یوگا باعث ایجاد آرامش ذهنی فرد می شود. آساناها با یک موسیقی زمینه سبب آرامش فرد شده و سبب انجام حرکات بصورت آگاهانه می شود. این حرکات توسط فرد تا آستانۀ انعطاف پذیریش انجام می شود . انجام حرکت با فشار و درد هرگز توصیه نمی شود.
در آخر باید خاطر نشان کرد یوگا نه تنها برای افراد دیابتی بلکه برای همه ی افراد در هر سنی و در هر موقعیتی سودمند است . عشق و آرامش هدیه ای ست که ما میتوانیم به خودمان تقدیم کنیم.